Son güncellenme :21.01.2014 19:22

Anasayfa > Akçakale > Akaçakale En Startejik Kapı Oldu

21.01.2014 Sal, 19:22

 • 21 Ocak 2014 19:22
 • Akaçakale En Startejik Kapı Oldu Akaçakale En Startejik Kapı Oldu

  Tel Abyad Sınır Kapısı, Suriye’nin üç kez el değiştirerek en startejik kapı halini halırken Akçakale Sınır Kapısı’da Bu Duruma Ortak Oldu.

  Suriye’nin Tel Abyad Sınır Kapısı, coğrafi konumu ve yardımların ulaştırılmasındaki önemi nedeniyle olayların başlamasından bu yana 3 kez el değiştirdi İnsani yardım faaliyetlerinin de ulaştırıldığı kapının yönetimi için farklı gruplar arasındaki silahlı mücadele bir anlamda Suriye’nin içerisindeki karmaşanın.

  Suriye’nin Tel Abyad Sınır Kapısı, coğrafi konumu ve yardımların ulaştırılmasındaki önemi nedeniyle olayların başlamasından bu yana 3 kez el değiştirdi.

  İç savaşın üçüncü yılında rejim güçleriyle Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları arasındaki çatışmalar devam ediyor.

  Esed’e bağlı birlikler hava unsurlarıyla sivil halka bomba yağdırıyor, muhalifler ise karadan ilerleyerek stratejik noktaları ele geçirmeye çalışıyor. İlk günden itibaren muhaliflere ve halka gönderilen insani yardımları önüne geçmek isteyen rejim, özellikle sınır kapılarında hakimiyet elde etmek istiyor.

  Gerek muhalifler gerekse Esed açısından önemli noktalardan biri olan Tel Abyad Sınır Kapısı da şiddetli çatışmaların ardından bugüne kadar üç kez el değiştirdi. Coğrafi konumu ve yardımların ulaştırılmasındaki önemi dolayısıyla gözlerin çevrildiği kapı, şimdi de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) grubunun kontrolüne geçti.

  İnsani yardım faaliyetlerinin de ulaştırıldığı kapının yönetimi için farklı gruplar arasındaki silahlı mücadele bir anlamda Suriye’nin içerisindeki karmaşanın boyutu da gözler önüne seriyor.

  Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesiyle sınır komşusu olan Rakka kentine Tel Abyad ilçesi; Halep, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi ticaret yollarına yakınlığı ve akrabalık ilişkileri nedeniyle iki ülke arasında bir anlamda köprü görevi görüyor.

  ÖSO’nun Tel Abyad’a gelişi

  Suriye’de 2011’de başlayan iç savaşla birlikte Esed güçlerine karşı mücadele eden muhalif gruplarca oluşturulan ÖSO, ülkenin birçok yerinde açtığı cephelerin yanı sıra Tel Abyad sayesinde sınır güvenliğini kontrol altına almak için harekete geçti.

  Beşşar Esed’e bağlı birlikler ise 2012’de insani yardım faaliyetlerinin de ulaştırıldığı sınırı geçişlere kapattı. Keskin nişancılar tarafından korunan Tel Abyad Gümrük binası, şiddetli çatışmaların ardından ÖSO’nun kontrolüne geçti.

  Türk yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından Tel Abyad Sınır Kapısı ve Akçakale Gümrük Kapısı sadece Suriyelilerin giriş ve çıkışa yeniden açıldı.

  Yeni yılda kapı IŞİD’e geçti

  Tel Abyad Sınır Kapısı, yeni yılla beraber bölgenin hakimiyetini almak isteyen IŞİD ile İslami Cephe arasında sıcak çatışmalara sahne oldu. Bunun üzerine Tel Abyad Sınır Kapısı ve Akçakale Gümrük Kapısı güvenlik gerekçesiyle giriş çıkışlara yeniden kapatıldı. Tel Abyad’ın büyük ölçüde kontrolünü sağlayan IŞİD bölgenin can damarı konumundaki sınır kapısını 1 hafta süren yoğun çatışmaların ardından İslami Cephe’den aldı.

  “Refah Sınır Kapısı’nın önemi neyse Tel Abyad’ın önemide odur”

  İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Temscilsi Behçet Atila, Tel Abyad Sınır Kapısı’nın Suriyeliler için çok önemli olduğunu söyledi.

  “Refah Sınır Kapısı’nın Gazzeli Filistinliler için önemi neyse Tel Abyad Sınır Kapısı’nın da önemi budur” diyen Atila, şöyle konuştu

  “Kapının bir gün bile kapanması binlerce insanı çok ama çok olumsuz etkiler. Kapının kapanması demek, çocuklara mama ve gıdanın gitmemesi demektir. Onun için bu konuda ciddi çalışmalar yapılmalı ve çok süratli bir şekilde bu kapıların açılıp insanlara insani yardım malzemelerinin ulaştırılması gerekir.”

  YORUMLAR

  Toplam 0 yorum bulunmaktadır.