Son güncellenme :10.05.2014 16:54

Anasayfa > -Manşet, Akçakale > Suriyeli Sığınmacılar Esed’in Adaylığına Tepkili

10.05.2014 Cts, 16:54

 • 10 Mayıs 2014 16:54
 • Suriyeli Sığınmacılar Esed’in Adaylığına Tepkili Suriyeli Sığınmacılar Esed’in Adaylığına Tepkili

  Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, Beşşar Esed’in 3 Haziran’da yapılacak devlet başkanlığı seçiminde aday olmasına tepki gösteriyor.

  Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, Beşşar Esed’in 3 Haziran’da yapılacak devlet başkanlığı seçiminde aday olmasına tepki gösteriyor.

  Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesisleri’nde barınan misafirler, Esed’in adaylığını kabul etmediklerini belirtiyor. Savaşın Suriye’yi kan gölüne çevirdiğini aktaran sığınmacılar, Esed’in yeniden devlet başkanı olmasını ise “dehşet verici” olarak nitelendiriyor.

  Suriyeli Valid Bektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğdukları toprakları Esed’in zulmü nedeniyle terk ettiklerini söyledi.

  Suriye’deki başkanlık seçiminin 3 Haziran’da yapılacağını hatırlatan Bektaş, şöyle konuştu:

  “Esed’in adaylığını duyunca dehşete kapıldık. Çok yanlış bir seçim olur. Zaten Esed iyi birisi olsaydı kendi halkını öldürmezdi. Esed ve babası 43 yıldır Suriye halkına zulmediyor. Esed’in başkanlığı zaten yasallığını kaybetmiştir. Halk bundan dolayı direnişini sürdürüyor. Yaklaşık 3 milyon Suriyeli’nin başka ülkelerde mülteci durumuna düştüğü bir ortamda adil bir seçimden bahsedemeyiz. Dolayısıyla bu seçimi kesinlikle kabul etmiyoruz.”

  Hassa Süleyman ise Esed’in cumhurbaşkanlığını asla kabul etmeyeceklerini belirtti.

  Esed’in hiçbir şey yapmamış gibi hareket ettiğini anlatan Süleyman, “Gerekirse ömür boyu Türkiye’de kalırız ama onun başkanlığını kabul etmeyiz. Bu kadar saçma bir şey olamaz. Onun yüzünden evimizi yurdumuzu ailemizi bıraktık, binlerce şehit verdik” diye konuştu.

  Halid Hüseyin de seçimlerin bir aldatmaca ve tiyatro olduğunu dile getirdi.

  Seçimin bir formaliteden ibaret olduğunu aktaran Hüseyin, ülke dışındaki milyonlarca Suriyelinin oy kullanamayacağına işaret etti.

  Özgür ve hür ortamda seçim istediklerini aktaran Hüseyin, “Eğer düzgün bir seçim yapılacaksa Birleşmiş Milletler veya uluslararası bir ülke kontrolünde yapılması lazım. Ayrıca Suriye dışında yaşayan Suriyelilere oy kullanma hakkının verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
  suriyeli-siginmacilar-esed-in-adayligina-tepkili

  YORUMLAR

  Toplam 0 yorum bulunmaktadır.