Son güncellenme :10.01.2014 15:00

Anasayfa > Harran Üniversitesi > Tarım Öğretiminin 168. Yılı Kutlandı

10.01.2014 Cum, 15:00

 • 10 Ocak 2014 15:00
 • Tarım Öğretiminin 168. Yılı Kutlandı Tarım Öğretiminin 168. Yılı Kutlandı

  “Türkiye’de Tarım Öğretiminin 168. Yılı”; Harran Üniversitesi, Gap Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın ortaklaşa düzenledikleri bir dizi etkinlikle kutlandı.

  10 Ocak 2014 Cuma günü,  Gap Tarımsal Eğitim Merkezi tesislerinde düzenlenen programa, Şanlıurfa Vali Yardımcılarından Soner Zeybek, Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Şanlıurfa Tarım İl Müdürü Necip Özgökçe, GAP Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü İbrahim Çetiner, Üniversite Rektör Yardımcılarından Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, fakülte dekanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, GAP Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü İbrahim Çetiner,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Salih Aydemir, Ziraat Fakültesi öğrencisi Fillisan Jabar, Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil ve Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu birer konuşma yaptı.

  Tarımın önemi, bölgede tarımsal alanda yaşanan problemler, tarım kuruluşlarının yaptığı çalışmaların konu edildiği konuşmalarda Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu üniversite olarak tarıma verdikleri önemden bahsederek Ziraat Fakültesi’nin bölgeye yaptığı katkıları belirtti.

  Rektör Mutlu konuşmalarında bölgeye kazandırılan sert ve yumuşak çekirdekli meyve tesislerinin, tuzlulaşmanın önlenmesi ve mayınlı arazilerin kullanılması için hazırlanan projelerin bölge için önemini vurguladı.

  Rektör Mutlu, üniversitenin kurduğu TEKNOKENT’in bölge tarımı için çok önemli olduğunu ifade ederek, konuşmalarında “İCARDA’yı burada kuralım, Teknopark içinde yer verelim. Arazi var, su var. Kuru tarım olarak kurulan İCARDA’yı kuru ve sulu tarım olarak canlandıralım. Teknopark olarak bize ne düşerse yapmaya hazırız. Tarım Bakanlığı ve Gap İdaresi de destek versin” diyerek salondakilere çağrıda bulundu.

  Konuşmaların ardından Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde aldıkları projelerle yaptıkları bilimsel çalışmalarla dereceye giren 11 öğretim üyesine plaket takdim edildi.

  Program, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Güldür’ün moderatölüğünde Doç. Dr. Osman Sönmez, Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Tarım İl Müdürü Necip Özgökçe, Çiftçi Mehmet Uludağ’ın panelist olarak katıldıkları “Ziraat Mühendisliğinin Tarım Sektöründeki Yeri” konulu panelle devam etti.

  YORUMLAR

  Toplam 0 yorum bulunmaktadır.