Son güncellenme :01.06.2013 15:57

Anasayfa > -Urfa, Akçakale, Harran > Vali Dalmaz; Harran ve Akçakale’de İncelemelerde Bulundu

01.06.2013 Cts, 15:57

 • 1 Haziran 2013 15:57
 • Vali Dalmaz; Harran ve Akçakale’de İncelemelerde Bulundu Vali Dalmaz; Harran ve Akçakale’de İncelemelerde Bulundu

  Koordinatör Vali Dalmaz; Şanlıurfa, Harran ve Akçakale’de İncelemelerde Bulundu Suriyelilerin Kaldığı Tesisleri Gezdi.

  kardinator-vali-dalmaz

  Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin barındığı Harran ve Akçakale ilçesindeki tesislerde incelemede bulundu.

  Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin barındığı Harran ve Akçakale ilçelerindeki tesislerde incelemede bulundu.

  Süleyman Şah Tesisleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ilk olarak Harran’daki konteyner kenti ziyaret eden Dalmaz, daha sonra Akçakale Süleyman Şah Tesisi’ne geçerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

  Konteyner kentte ilk zamanlar yaşanan sıkıntıların aşıldığını, çalışmaların sistemli bir şekilde yürüdüğünü belirten Dalmaz, konteyner kentten hastaneye sevklerin yüzde 50 oranında azaldığını, çadır kentte de gıda kartı sistemine geçilmesiyle sıkıntıların çözüleceğini bildirdi.

  Çadır kentte yaşayan Suriyeli misafirlerin bir uğraşlarının olmadığını ifade eden Dalmaz, şunları kaydetti:

  “Örneğin burada halı ve kilim dokunabilir. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Adana’daki çadır kentte sipariş üzerine dokunan halı ve kilimler satılabliyor. Geliri hem oradaki kursiyerlere hem de bu işin idamesi ile ilgili masraflarda kullanılıyor. Burada da aynı sistem kurulabilir. Halk eğitim merkezlerimizle bu çalışma yapılabilir.”

  Akçakale Gümrük Kapısı’nın açılması

  Koordinatör Vali Dalmaz, Akçakale Gümrük Kapısı’nın açılmasının da Suriye tarafındaki düzensizliğin giderilmesiyle ilgili olduğunu belirtti.

  Dalmaz, şunları söyledi:

  “Öbür taraftaki durum düzelince sınır kapısını bir an önce açmak isteriz. Çünkü burası Suriye’nin kuzeyini besleyen ana yollardan birisi, dolayısıyla uzun süreli kapalı kalması mümkün değil. Orada otoritenin sağlandığı, askeri alanda kontrolün sağlandığı anda biz ertesi gün gerekli bildirimleri yapar, sayın Bakanımızla görüşür, kapıyı açarız. Ümit ediyorum en kısa zamanda bu müjdeyi veririz.”

  Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç da Türkiye’nin insanlık sınavını başarıyla yerine getirdiğini belirterek, Ürdün ve Lübnan’daki Suriyelilerin yaşadığı yerlerle mukayese edildiğinde Türkiye’nin dünyanın takdirini kazanacak bir çalışma yaptığını dile getirdi.

  Ziyarette Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş ve Kamp Müdürü Halil Tekyıldız da hazır bulundu

  YORUMLAR

  Toplam 0 yorum bulunmaktadır.